Gmina Krościenko nad Dunajcem położona jest w południowo-wschodniej części województwa małopolskiego w powiecie nowotarskim. Od wschodu graniczy ze Szczawnicą, od strony południowej i zachodniej z gminą Czorsztyn, od strony północnej z gminą Ochotnica Dolna.

W skład gminy wchodzą sołectwa: Krościenko-Centrum, Krościenko-Zawodzie, Grywałd, Dziadowe Kąt, Kąty -Niwki, Biały Potok- Tylka, Krośnica, Hałuszowa.

Gmina Krościenko nad Dunajcem leży w malowniczej kotlinie górskiej na wysokości około 420-500m. n.p.m. pomiędzy pasmami gór: Pieniny, Gorce i Beskid Sądecki, u zbiegu rzeki Dunajec i potoku Krośniczanka. Dolinami tymi wykorzystywanymi jako trakty komunikacyjne od co najmniej średniowiecza, biegnie obecnie droga krajów 969 Nowy Sącz-Krościenko n.D-Nowy Targ. Położenie Krościenka n.D sprawia, że jest doskonałą bazą wypadową na górskie wycieczki np: Trzy Korony(982m. n.p.m.), Sokolicę (747m. n.p.m.), Prehybę(1175 m. n.p.m.), Marszałek(828 m.n.p.m), Lubań(1210 m. n.p.m.), Turbacz(1310 m.n.p.m.).

Ciekawym miejscem wycieczkowym jest też Góra Zamkowa, gdzie można obejrzeć ruiny Zamku Pienińskiego z Grotą św.Kingi, najwyżej położonej w Polsce warowni.

Położenie gminy umożliwia uprawianie turystyki pieszej, rowerowej, konne, kajakowej, pontonowej, wędkarstwa.  Gmina Krościenko nad Dunajcem jest także doskonałą bazą do jednodniowych wycieczek samochodowych. W odległości do około 60.km znajdują się Tatry, zamek Czorsztyn, Niedzica Jezioro Czorsztyńskie, Szczawnica, baseny termalne itp. Od ponad 75.lat co roku Krościenka n.D jest jednym z etapów Międzynarodowego Spływu Kajakowego im. Tadeusza Pilarskiego na Dunajcu. Krościenku n.D prawa miejskie nadał w 1348 roku król Kazimierz Wielki, używając przy tym znamienitych słów:” To wspaniałe dzieło, które dokonać postanowiliśmy na pożytek Naszego Królestwa powinno być wiekuiście i silne, co My Kazimierz z Bożej Łaski Król Polski niniejszym oznajmujemy powszechności obecnej i przyszłej.

 Najstarszą budowlą Krościenka N.D jest kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych z XIV wieku, można w nim zobaczyć wykutą w kamieniu chrzcielnicę ufundowana przez króla Jana Olbrachta w 1493r,oraz polichromię, którą w 1589r.namalował Jakub Korab z Nowego Targu. Najstarszy zabytek Grywałdu to drewniany kościół p. w. Świętego Marcina. Kościół o konstrukcji zrębowej z zewnątrz jest oszalowany i obity gontem. Dawny wygląd Krościenka n.D przypominają 4.ponad stuletnie domki zachowane w południowej części rynku.

Przez Krościenko n.D wiódł słynny trakt Via Regia, który z północy na Południe przemierzały orszaki królewskie i karawany kupców. Tędy też w pogoni za św. Kingą obecnie patronką Krościenka n.D i Pienin nadciągały hordy Tatarów. Przy bocznych ulicach Krościenka n.D można obejrzeć kapliczki wzniesione jako wotum dziękczynne za przetrwanie chorób i epidemii. Krościenko nad Dunajcem jest stolicą Ruchu Oazowego, to tutaj na Kopiej Górce znajduje się Centrum Ruchu Światło-Życie i to tutaj błogosławiony ks. Franciszek Blachnicki założył pierwszy ośrodek. Celem tego ruchu formacyjnego jest prowadzenie osób ku dojrzałości chrześcijańskiej i zrealizowanie powatykańskiego modelu parafii jako wspólnoty wspólnot. Centralę Ruchu na Kopiej Górce często odwiedzał, oraz dokonał poświecenia figury Matki Bożej obecny święty Jan Paweł II jeszcze jako ksiądz kardynał Karol Wojtyła. Corocznie z z całej Polski i zagranicy zjeżdżają tu liczni uczestnicy oaz.

Krościenko nad Dunajcem jest siedzibą Pienińskiego Parku Narodowego, który powstał w1932 roku jako pierwszy w Polsce park narodowy, a zarazem pierwszy w Europie pograniczny park narodowy i drugi na świecie taki park. W siedzibie parku czeka na zwiedzających wystawa przyrodnicza, a symbolem Pienin jest motyl apollo niepylak.

W Krościenku n.D kończy się spływ drewnianymi łodziami Przełomem Dunajca, zaczynający się w Sromowcach Wyżnych, wycieczka szlakiem wodnym Dunajca to także unikatowa forma zwiedzania Pienińskiego Parku Narodowego. W czasie trwającego ponad 2.godziny spływu goście oglądają widoki

„pienińskiego kanionu Dunajca”, a flisacy opowieściami umilają czas tego unikatowego spotkania z przyrodą Pienin. Cennym składnikiem środowiska przyrodniczego gminy są źródła mineralne znajdujące się na Zawodziu. tj. prawym brzegu Dunajca. ”Stefan”, ”Michalina„ i Maria to szczawy alkaiczno-słone. Niezwykła skuteczność tych wód sprawdza się przy wspomaganiu leczenia schorzeń dróg oddechowych i płuc, nieżytów narządów trawienia, skracaniu rekonwalescencji.

 Punkt Promocji i Informacji Turystycznej Gminna Izba Regionalna ul.Rynek 35 to miejsce gdzie gość uzyska wszystkie potrzebne informacje obejrzy wystawę artystów i twórców, a także ekspozycję zabytkowych przedmiotów z terenu gminy.

W Amfiteatrze pod Wierzbą Gminne Centrum Kultury organizuje szereg imprez m.i Jarmark Krościeński, Biesiadę Pienińską, Wianki na Dunajcu, festyny rodzinne i rekreacyjne, imprezę sylwestrową na rynku. W czasie imprez można oglądać występy dziecięcych „Małych Pienin’ i młodzieżowo-dorosłych zespołów regionalnych: ”Pieniny” i „Krościeńcany, kapel, ”Orkiestry Dętej OSP, to dla ducha, a dla ciała panie ze Stowarzyszenia Kobiet Pienińskich przygotowują degustację potraw regionalnych. Ochrona dziedzictwa kulturowego, tradycji to zadania, nie tylko zespołów, ale i stowarzyszeń działających na terenie gminy m.in. Związku Podhalan, Góralskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego. Gmina Krościenko nad Dunajcem przygotowana jest na przyjęcie wielu różnych gości, na których czekają pensjonaty, domy wczasowe, domy prywatne przystosowane do przyjęcia gości, kwatery prywatne, agroturystyczne, pole namiotowe. Na gości czekają parki linowe, plaże, place zabaw, siłownie na wolnym powietrzu, boisko sportowe, trasy spacerowe, szlaki turystyczne, Dunajec do kąpieli, łowienia ryb, lasy z grzybami i piękne widoki bo ….”Pieniny zachwycają i zapraszają.”